Bojuje se o účast v elitním kurzu KOMANDO

Bojuje se o účast v elitním kurzu KOMANDO

Od pondělí 9. září probíhá u Velitelství výcviku-Vojenské akademie výběrové řízení do kurzu Komando.

„Jeho cílem je vybrat uchazeče, jenž mají největší pravděpodobnost absolvovat samotný kurz Komando, který je jak fyzicky, tak psychicky velmi náročný,“ vysvětluje major Robert Zahuranec, náčelník Úseku přípravy Komando VeV-VA.

Výběrové řízení má dvě fáze – výběrovou a výukovou. V té výběrové uchazeči absolvují  bodově hodnocené disciplíny: Běh KOMANDO Romana Vychodila (8km běh s 8 kg zátěží), Hvězdicový pochod (orientační běh), Balíček praktických dovedností (Teoretický test, pohyb vojáka po bojišti, střelecká, spojovací a topografická příprava, vázání uzlů), Překážková dráha NATO a Pochod na 20 km s 20 kg zátěží. Výuková fáze je pak zaměřena na výcvik taktického přesunu a bojových drilů (reakce na kontakt s protivníkem).

Do výběrového řízení nastoupilo 31 uchazečů, přičemž do středečního dne, který se nesl ve znamení absolvování překážkové dráhy NATO na čas, se kvalifikovalo 23 uchazečů a do následného 20 km pochodu se zátěží 20kg o dalšího méně, tedy 22 uchazečů. Ve čtvrtek je stále ve hře 18 profesionálů a ty ještě ceká plnění dalších úkolů až do 20. září, kdy výběrové řízení končí.

Samotný kurz Komando by měl být slavnostně zahájen v prostorách Srubového tábora ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina v  pondělí 7. října.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA    

Vydal/a: 
Monika Nováková (12. Září 2019)